Dla Położnych

Najczęstsze problemy psychologiczne występujące w okresie okołoporodowym.

Problemy sfery emocjonalno-psychologicznej występujące u położnic co do zasady dzieli się na trzy podstawowe grupy:

przygnębienie  poporodowe

depresję poporodową

psychozy poporodowe

Występowanie danych poporodowych zaburzeń psychicznych klasyfikowane jest oceną nasilenia ich występowania. 

  1. Przygnębienie poporodowe – nazywane jest często także „matczynym smutkiem” czy „baby blues”. Zaburzenie tego typu pojawia się w pierwszych dobach po porodzie a typowymi objawami jest:
  1. Objawy utrzymują się od kilku do kilkunastu dni i są przejściowe. Objawy te co prawda nie wpływają na zdolność kobiety do prawidłowego funkcjonowania jednak znacząco obniżają jakość życia.
  2. Depresja poporodowa – jest zaburzeniem ujawniającym się u co 5 kobiety. Pojawia się między 1 a 6 miesiącem po porodzie a najczęstszymi objawami jej wystąpienia jest:
  1. Stan depresyjny utrzymywać się może nawet do kilku miesięcy. Leczenie polega na podawaniu leków przeciwdepresyjnych i stosowaniu psychoterapii.
  2. Psychoza poporodowa – stanowi ona grupę zaburzeń, które pojawiają się w okresie poporodowym, do 25 dni po porodzie. Rozróżnia się trzy grupy przyczyn powstawania psychozy poporodowej: ogólny stan zdrowia kobiety, nieznane przyczyny pojawienia się chorób psychicznych oraz czynniki psychogenne. Psychozy poporodowe wyróżnia nagłość ich pojawienia się. Są wyraźnie zauważalne dla otoczenia. Do najczęstszych objawów zaliczyć można:

 

  1. Psychozy poporodowe leczone mogą być tylko i wyłącznie poprzez poddanie hospitalizacji.


Komentarze:

Dodaj komentarz